Zažij skotské ostrovy! | záludnosti

Zažij skotské ostrovy! | záludnosti

Skotsko je země divoké přírody a západní pobřeží nabízí spoustu ostrovů, na kterých je každý den jiný. Na skotských ostrovech se dostaneš do situací, které se prostě nedají naplánovat. Ujede ti trajekt, zmokneš na kost a třeba celé dny nepotkáš ani člověka. Možná ti to trochu (nebo více) zkomplikuje cestu, ale zaručeně se naučíš improvizovat. A být kreativní. Také objevíš svoje silné i slabé stránky a rozhodně můžeš zažít pořádné dobrodružství! V článku ti představuji několik situací, které jsem na skotských ostrovech zažil a na které je dobré myslet dopředu.

Nestihneš trajekt

To se prostě na ostrovech pravidelně stává. Občas trajekty nejezdí v čase, který je napsaný v jízdním řádu. Nebo se někde zapomeneš a už to nestíháš. V lepším případě počkáš na další trajekt a dobře si spočítáš, jestli ti vychází čas na jiné přípoje. Třeba další trajekt nebo autobus. Doporučujeme nad touto variantou předem přemýšlet a neplánovat si všechno na poslední chvíli (na poslední spoje). Pokud to neuděláš, budeš čekat až do ranních hodin. Takže, kde asi budeš dneska spát? 

Otravní komáři

Určitě se ti bude po skotském dobrodružství a ostrovech hodně stýskat. Avšak na co rád zapomeneš, tak jsou midges (tzv. pakomárec skotský). Štiplavé mušky, na které pomáhá maximálně silný vítr nebo optavdu dobrý repelent. Au! I během psaní se mi vrací stále vzpomínky na midges. 

Rozdělávání ohně ve větru a dešti 

Určitě dobrá zkouška tvojí trpělivosti. Není to úplně jednoduché, a ještě mnohem těžší když ti zvlhnou zápalky.  Pokud nemáš vařič, tak ti určitě pomůže pevný líh.

Deštivé počasí

Dobré boty, nepromokavá bunda a pytel na batoh se ti ve Skotsku nikdy neztratí.

Silný vítr

Jsou místa na ostrovech, dokonce i celé ostrovy (Tiree), kde není ani jeden strom. Pouze písečné pláže. Takže na to mysli – hlavně při stavění stanu!

Odliv a příliv

Chceš si postavit stan na pláži či na útesu a vychutnat si západ slunce ze stanu? Tak si nejdříve zjisti, jak funguje příliv a doliv. Nedoporučuji si stavět stan v úplné blízkosti moře. Nebo se radši ráno chceš probudit na vodní matraci?

Jak si najít vhodné místo na stanování?

Na ostrovech jsou dostupná místa nazývaná jako „camping spots“, kde většinou najdeš rovný a nepodmáčený povrch. Někdy však není prostě čas se tam dostat. Proto doporučuji jednoduché rady. Vyber si místo, kde ti stan neodfoukne vítr, budeš dostatečně daleko od mořské hladiny a nebudeš ležet v mokřadech a bažinách. Nevíš si rady? Tak se zeptej místních. Možná ti nabídnout místo na svojí „zahradě“, to znamená uprostřed farmy.

Hledání správné cesty

Najdi si informace předem. Vyfoť si obrázky, mapky, ať víš kudy kam. Pořiď si dobrou mapu nebo se zeptej místních na cestu. Jejich pomoc jsme několikrát využili. V případě nouze prostě použij svůj mozek!

Nečekaná setkání

Někdy nastávají zajímavé situace. Ráno se probudíš, vstaneš a najednou tam, kde včera večer nic nebylo, jen louka, kde se pase stádo ovcí. Nebo jdeš po silnici a zničehonic proti tobě běží stádo skotských krav. Prostě skotské ostrovy. 

Co když dojde jídlo a pití?

Klasická věta. „Jídla a pití mám dost, případně si něco koupím až na místě“. Jenže pak zjistíš, že vlastně není kde. Na ostrovech není obchod na každém místě. Mini obchody a občerstvení jsou hlavně u přístavů, ze kterých jezdí trajekty, případně ve větších městečkách. Hodně lidí na ostrovech je zásobeno díky vlastní farmě nebo si dělají velké objednávky. Třeba i na 14 dní dopředu. Voda ti může dojít opravdu rychle a z moře se napiješ stěží. Proto je dobré s sebou mít filtr a pít vodu z potoka nebo jezera.

Internet a data

Ne všude na ostrovech je Wi-Fi nebo fungují data (pokud nemáš britskou simku, tak s tím už vůbec nepočítej)! Radši si udělej dobrou přípravu předem. všechno si napiš do mobilu a udělej si screen shot. Online to budeš hledat docela těžko. 

Pamatuj na hotovost

Mít hotovost u sebe v peněžence? V době platebních karet a Googlepay či ApplePay (platby mobilem)? Hotovost ti přijde asi jako zastaralá věc. Jenže na ostrovech na to spíše zapomeň. Sice někde fungují platební terminály, avšak v autobuse kartou nezaplatíš. Některé obchody přijímají karty až od nějaké výše. A občas? Prostě není signál. Smůla, platební terminál se nespojí s bankou.

Chceš se dozvědět více o skotských ostrovech? Pak si přečti mého průvodce po Hebridech! Hodně štěstí a cestování ahoj!

Michal

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *