fbpx

Tři tipy jak si užít skotské ostrovy!

Skotsko patří k nejrozmanitějším zemím v  Evropě. Je místem, na kterém se potkávají cestovatelé z celého světa, dobrodruzi, historici a milovníci přírody. Osobně jsme Skotsko navštívili už několikrát, ale stejně nás vždycky překvapí něčím jiným. Jedním z našich nejoblíbenějších míst jsou skotské ostrovy. Konkrétně na západním pořeží Skotska. Jmenují se Hebridy. Proč tuto oblast navštívit?

Divoká příroda a pozorování zvířat

Milovníci divoké přírody si přijdou na své. Hebridy patří k nejkrásnějším místům, které jsme kdy navštívili a kde jsme kdy žili. Na jednom ostrově jsou divoké lesy, hory a překrásná údolí. Na druhém ostrově naopak písečné pláže, vodopády a ledové moře. To všechno je ideální zkombinovat s pozorováním divokých zvířat. My během cest potkali jeleny, vydry, mořské orly, delfíny, velryby, tuleně i spoustu dalších!

Cestování po ostrovech je ideální spojit s kempováním. Ideální je mít dodávku a pořádně si užít „vanlife“. Pokud má člověk stan, může zakempit úplně kdekoliv a to je jedna z velkých výhod Skotska. Nesmí samozřejmě ohrozit (někdy) nepsaná pravidla a nechat místo stejné anebo ještě v lepším než původním stavu. Skotsko nabízí také krásné východy a západy slunce, nečekaná setkání s cestovateli, relaxaci v přírodě a jistotu, že každý den je jiný a jedinečný.

Gaelština, kilty a trajekty

Dalším důvodem proč vyrazit na Hebridy je místní kultura a historie. Hebridy patří k místům, která jsou bohatá na keltskou historii a tradice. Gaelštinu (místní jazyk, který se liší od skotštiny + jak víme, skotština je také jiná než angličtina, kterou do nás rvou učitelé v Česku), zde najdete úplně všude. Někteří místní tak mluví, a nápisy jsou psané jak angličtině, tak i v gaelštině. Na jednom ostrově se gaelštině stále vyučuje a dokonce to je i jedna z podmínek pro přijetí na školu! 

Na ostrovech ti můžě přijít, že se zastavil čas. Ale čas se nezastavil, jenom prostě neplyne tak rychle jako jinde. Ani nemůže. Proč? Na ostrovech se totiž nikam nespěchá. Pokud nestihneš trajekt, tak se nedá nic dělat, musíš jet jiným.

Pokud tě zajímá cestování po Hebridech, přečti si mého průvodce na Travelbible.cz. Je plný tipů a triků, jak si naplánovat skotské dobrodružství.

Historie je kapitola sama o sobě. Na ostrovech se dozvíš o historii tolik, jako nikde jinde ve Skotsku. A Skoti jsou na svojí historii opravdu pyšní. Není zde nouze o spoustu středověkých hradů, slyšet veselé tradiční dudáky a nebo vidět místní nosit proslulé skotské kilty! V jeden okamžik jsi na ostrově, který byl středem skotského křesťanství a kde je údajně pohřbeno několik desítek skotských králů (ostrov Iona). O hodinu jízdy na člunu jsi v rybářském městečku (Tobermory na ostrově Mull). Jak se o historii dozvíš víc? Mluv s lidmi, navštěvuj muzea, čti knížky. Mým tipem je navštěvovat lokální knihkupectví, ve kterých najdeš knížky, které se jinde neprodávají. 

Harry Potter ve své Skotské podobě. Harry Potter doesnae ken the first thing aboot Hogwarts when the letters stert drappin ontae the doormat at nummer fower, Privet Loan. 

Fish and chips, please!

A co jídlo?  Máš snad chuť na tradiční rybu s hranolkami? Jsi milovníkem ryb na grilu? Chceš ochutnat čerstvé mořské plody (chobotnice, krevety, calamari, kraby, ústřice nebo třeba mušle)? Nebo radši máš sendviče s vajíčkem, uzeným lososem či tradiční skotské sýry a whisky? To všechno na ostrovech najdeš. Všechno lokální, čerstvé a opravdu dobře udělané. A cena? Mnohem výhodnější než kdekoliv jinde ve Skotsku, Anglii a o Česku se nemá ani cenu zmiňovat. 

Michal

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *